استاد جعفر حاجی کریم نظری در نهاد کتابخانه

استاد جعفر حاجی کریم نظری در نهاد کتابخانه 1

استاد جعفر حاجی کریم نظری در نهاد کتابخانه های استان تهران (کتابخانه شهید دستغیب) و در حضورجمعی از نویسندگان ، رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس :  دفاع به معنای کلمه یعنی مقاومت اما در اصطلاح و عام  به موج بزرگی که دریا  ، مانند خودش را دفع می کند ، می گویند . در واقع  رفع  تعرض .
مقدس اضافه بر دفاع آمده که از شرع گرفته شده است ، هرکس در آموزه های اسلامی به خاطر دفاع از نفس و یا عرض ، ناموس و آزادی خویش که قدرت بازدارنده  دارد ، می تواند دیگری را حتی به هلاکت برساند  و مانع تعرض  شود . چون خطر( یعنی زمان مشرف شدن به هلاکت ) به سراغش  آمده است . بعضی  از فقها  ، مثل علامه حلی  در کتاب شریف قواعدالاحکام  آورده که انسان تا توان و جان  دارد واجب است از نفس و حریم خود دفاع کند و تسلیم  جایز نیست  و گفته شده که حق دارد از اموال خودش نیز دفاع کند ، اما از مال واجب نیست جانش را فدا کند .
شهید ثانی در شرح لمعه نظر علامه را تایید می کند و دفاع  از جان و عرض  و شرف  را مطلقا واجب  می داند ولی دفاع از مال را  تا اندازه ای واجب می داند  که مضطر  دفاع کند . در صورتی که ظن و یقین غالب بر سلامت خود داشته باشد .
مدیر مسوول انتشارات نظری(استاد جعفر حاجی کریم نظری) در ادامه اظهار کرد : ایران شیعی با رهبری ولی  زمان خودش  به دفاع بر خواست و از خاک ، وطن ، شرف و دین دفاع کرد و بر خلاف حکومت های قبل ، جغرافیای خود را حفظ کرد.
شما نگاه  کنید از 200 سال پیش تا حال ، تقریبا  30 درصد از سرزمین ایران بزرگ متعلق به ماست . هرات که برای ایران بود .در زمان ناصر الدین شاه پس گرفته شد اما خشم انگلیس  در خصوص  مستعمره خود باعث شد تا خارک و بوشهر را به تصرف  در آورد تا ناصر الدین شاه ضعیف  هرات را خالی کند . در زمان فتحعلی شاه قرارداد ترکمانچای به جدایی قفقاز ، ایروان و نخجوان  از ایران منجر می شود .  رضا شاه نیز در مناقشه اروند  رود این رود خانه را به عراق  واگذار  و بحرین را از ایران جدا می کند و منطقه فیروزه در ترکمنستان  را به روسیه می دهد و در قرداد دارسی  10 % نفت برای ایران  و 90 % برای انگلیس تعلق می گیرد و  ارمنستان  ، گرجستان  ، داغستان ، چچن ،امارات ، قطر ، بحرین و عمان  از ترس و زبونی سران وقت ، همه از ایران عزیز جدا می شوند . و اما این دفاع ، مقدس  شد  و سرزمین ما پایدار.

پست های مرتبط

پیام بگذارید