حال خوب در فرهنگسرای تهران

حال خوب در فرهنگسرای تهران 1

آیین رونمایی از کتاب «لذت حال خوب» نوشته دکتر رضا رنجبر با حضور نویسنده کتاب و جعفر حاجی کریم نظری (مدیر مسوول انتشارات نظری) در «سالن همایش طهرون» فرهنگ‌سرای تهران برگزار شد .

به گزارش گروه فرهنگی آنا و به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای تهران ، آیین رونمایی از کتاب “حال خوب” نوشته رضا رنجبر که دکترای ارتباطات و کارگردانی سینما از دانشگاه کمبریج انگلستان را در سوابق خود دارد با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، فرهنگسرای تهران و انتشارات نظریو با حضور جمعی از صاحبان قلم ، فرهیختگان و تجلیل از نویسندگان دکتر محمد حسین مهر یزدان ، ناهید اسدی و آریا پناهی برگزار شد.

جعفر حاجی کریم نظری ضمن توصیف  از کتاب ” حال خوب ” عنوان کرد  : این کتاب تخصصی ومنطبق  بر علم روز است و ما برای تکمیل آن بحث معرفتی را  پیش  می کشیم  . “حال”  از حالت  و جمع آن احوال و به معنی چگونگی ، حلول کننده ،  جای گیرنده  و کیفیت  و آن چیزی  است که دگر گونی  دارد . ابن عربی “حال” را از حلول (حل) مشتق می داند و مشدد  آن  حکم به دوام  آن می دهد  و اما کسانی که آن را از حول (حال ، یحول ) می دانند ، حکم به بقای آن نمی دهند .
“خوب”  نیز در مقابل  بد و به معنی نیکویی ، پسندیده و ویژیگی های مثبت  است . خوب (خوبه )  را نیز به زمین دست نخورده  و کاملا بکر  نیز گفته اند .

“حال” به دل و عقل کار دارد  نه به جوارح ، چون اکتسابی است و از بطن انسان بروز می کند و اما خوب هم به دل ، عقل و هم به جوارح  کار دارد و رفتار می کند و”حال خوب ” با تمرین و تفکر ناب در درون آدمی ظاهر می شود و اثری  بادوام  پیدا می کند  .
پایداری “حال خوب ” ساختار ، مقدمات، ، راه حل و آدابی دارد  که می توان از تلوین  (تغییر و دگرگونی  از یک حال به حالی بهتر  برای رشد  و تعالی) ، خواطر (تعقل پر شتاب که بر انسان فرود می آید  مثل  خطر که دارای اظطراب است و زود عکس العمل دارد) ، لوامع  (نور افشانی  موثر است  و به انسان  تذکر می دهد)، لوایح (برق و پرتو  وتابیدن  و در هر زمان  است) و موارد دیگرگفت که برای تفسیر و تفصیل  آن  وقت طویل  می خواهد .

مدیر مسوول انتشارات نظری در ادامه بیان کرد : نویسنده محترم جناب دکتر رنجبر با دانایی  از دو کلمه  “حال خوب ” بهره برده است و از دو امر  و دو کلمه  مثبت استفاده و امتناع تناقض کرده اند ، چون دوام متناقص قابل  جمع شدن نیستند . به نظر من “حال بد ” نداریم  چون “حال” دایم در  تغییر ،  دگرگونی و تحول ،  ارتقاء و رشد است  و نزول وجود ندارد  و اگر “بدی ” را دخالت دهیم باید گفت : “رفتار بد “

سپس دکتر رضا رنجبر نویسنده کتاب ، با شرح مراحل نوشتار خود در کتاب ایراد سخن کرد و گفت : امشب جشن تولد دومین فرزند معنوی من است هفت سال پیش فرزندی متولد شد به نام “معجزه بیان ” این کتاب را در شرایطی نوشتم که جای گفت و گو در بین مردم توانای ایران کمی  خالی است و  کمتر ماهرانه گفت وگو می کنند  و کمتر گوش به حرف ها می دهند و  این کتاب به چاپ  ششم  خود رسید  و دوباره  باران رحمت الهی  باریدن گرفت  و پس از سه سال توکل و تفکر کتاب ” لذت حال  خوب ” را درهفت فصل و هفت خاطره نوشتم .ایمان دارم  که “حال خوب ” یک عادت خوب است که باید آن را کسب کرد ، آموخت و مداوم تمرین کرد .

دکتر رنجبر به بازگویی اجمالی سر فصل های کتاب پرداخت و عنوان نمود : ما هیچ وظیفه ای را به اندازه  “شاد بودن ” دست کم نگیریم  ، ما آمده ایم که شاد زندگی کنیم  ، و از “حال خوب” لذت ببریم . خوشا به سعادت هر انسانی که شعار و  رسالت شخصی  زندگی اش مشخص و معین باشد  و بداند که مقصود چیست .

یا مقلب القلوب و الابصار
یا مدبر اللیل و الانهار
یا محول الحول و الاحوال
حول حالنا الی احسن الحال


در پایان از کتاب “حال خوب” رونمایی شد و تابلوی نقاشی هنرمند جوان کشور شیرین جواهریان به دکتر رضا رنجبر و صنایع دستی به سخنرانان اهدا گردید

 

[metaslider id=798]

پست های مرتبط

پیام بگذارید